неділя, 21 жовтня 2018 р.

Англійське чаювання


Тема:Food. English tea / Їжа. Англійське чаювання
Мета:
освітня:
·        ознайомити з новим лексичним матеріалом та активізувати його в мовленні;
·        навчати сприймати на слух інформацію під час перегляду відеозапису;
·        вдосконалювати техніку читання на матеріалі тексту English Meals;
·        повторити граматичний матеріал «Злічувані та незлічувані іменники»;
·        організувати монологічне мовлення учнів на матеріалі прослуханого/прочитаного;
розвиваюча:
·        розвивати пам'ять, здатність до здогадки, увагу;
·        стимулювати пізнавально-комунікативну мотивацію;
·        розвивати культуру усного мовлення;
виховна:
·        виховувати культуру спілкування;
·        підтримувати інтерес до вивчення англійської мови.
Обладнання:
українські і британські прапорці для об’єднання учнів в групи, картки із зображенням української і британської їжі, ноутбук, тарілка, чайник, ложка серветка, презентація
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Привітання.
Т: Good morning! Nice to see you!
Ps: Nice to see you too!
Teacher: Who is on duty? Who is absent? What’s the matter?
   I know he (she) is ill.      I consider…          I think…
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: Yes, you are right. Today we’ll speak about food, about your favourite food, national food of different countries, of course, about Britain, Ukraine and others. We’ll make dialogues, listen to the text, and naturally play, cook your favourite dish, have different fun tasks.
3. Мовленнєва розминка
3.1  Перевірка домашнього завдання
T: What is your favourite dish?
P: My favourite dish is soup…  (по ланцюжку)
4. Основна частина уроку
4.1 Граматичний матеріал: some, any, there is, there are  (слайди)
-                   Look! I have an apple and some salt. Can I count apples? Yes, you can. Can I count salt? No, you can’t. So, some nouns are countable and some uncountable. Look at the screen and say same|any
4.2 Розвиток навичок аудіювання
                                                      Food
Food is something we eat, that helps us to live and grow. Food gives us energy. We like to eat, to drinks, especially if everything is tasty. Some people like fruit and vegetables: apples, pears, grapes, melon, water melon, peach, potatoes, cucumbers, cabbage, brocolly, others prefer meat, sausage, fish, pancakes, biscuit cakes. We drink water, different juice: apple juice, carrot juice, orange juice, coca-cola, lemonade, milk. People enjoy different things to eat and drink.
Назвати фрукти, овочі, напої з тексту по колонкам:
Fruit                 Vegetables                 Drinks
apples, pears, grapes, potatoes, cucumbers, milk, water,
 melon, water melon,  cabbage, brocolly       coca-cola, juice,
peach                                                                     lemonade
4.3 Розвиток навички читання
- Учні читають текст з перекладом .
Food
Food is something we eat, that helps us to live and grow. Food gives us energy. We like to eat, to drinks, especially if everything is tasty. Some people like fruit and vegetables: apples, pears, grapes, melon, water melon, peach, potatoes, cucumbers, cabbage, brocolly, others prefer meat, sausage, fish, pancakes, biscuit cakes. We drink water, different juice: apple juice, carrot juice, orange juice, coca-cola, lemonade, milk. People enjoy different things to eat and drink.
4.5 Розвиток навички мовлення
Teacher: I think you always help your mummy in the kitchen.    Let’s prepare trues English tea.
Словникова робота
Cup   чашка
Tea spoon    ложка
Kattle     чайник
Napkin   серветка
Plate     тарілка
Water    вода
4.5.2 Guessing game
- Look please here and tell me what is this ?
- Do you like tea with sugar?
- Do you like biscuits?
-Let’s have tea time ?
4.5.3 Перегляд відео
https://www.youtube.com/watch?v=wziqKyRIelI
5. Підведення підсумків уроку. Оцінювання. Домашнє завдання
- Your home task Ex 1 p 111 
- Do you like our lessons?
- What was difficult?


Немає коментарів:

Дописати коментар

Professions of family member 5 form

Topic : Professions of family member   Learning outcomes to practice the name of profession; to present a grammar _s; -es in present...